Dantų balinimas

Dantų balinimas - tai viena iš labiausiai paplitusių kosmetinio dantų gydymo procedūrų. Dantų balinimas - paprasčiausias būdas kiekvienam žmogui pasigražinti savo šypseną.

Pasaulyje dantų balinimas tai nėra nauja procedūra. Vandenilio peroksidas balinti dantims pradėtas naudoti jau daugiau kaip prieš šimtą metų. Moksliškai dantų balinimas vandenilio peroksidu pirmą kartą buvo pasiūlytas JAV odontologo Westlake 1895 "American Journal of Dental Science".

Išbandyta daugybė įvairių medžiagų dantų balinimui, bet ligi šiol neatrasta nieko geriau už "seną gerą” vandenilio peroksidą arba karbamido peroksidą (silpna vandenilio peroksido forma). Visiems šiuolaikiniams balinimo būdams iš esmės naudojama ta pati cheminė medžiaga, tik skirtingų atmainų ir stiprumo. Daugelis tyrimų, atliktų įvairiose šalyse, patvirtina, kad sveikų dantų balinimas vandenilio peroksidu yra saugus, nepakeičia danties ir aplinkinių audinių struktūros. Nors yra daug mitų apie dantų balinimo kenksmingumą, jie neatitinka tiesos, net atvirkščiai - tai saugiausia kosmetinės odontologijos procedūra. Be abejo, dantų balinimas turi būti atliekamas laikantis nurodytų taisyklių ir sąlygų, prieš tai būtinai turi apžiūrėti balinimo specialistas odontologas. Šiai dienai 92% JAV pacientų balinasi dantis.

Dantų balinimą galime atlikti dviem būdais:

  • dantų balinimas kapomis (namuose)

  • ofisinis dantų balinimas diodine šviesa (kabinete)

Tiek dantų balinimas diodine šviesa, tiek kapomis yra geri ir efektyvūs, bet balinimas kapomis reikalauja daugiau pastangų ir kantrybės, o gydytojo kabinete užtenka vieno vizito. Tačiau dantų balinimas diodine lempa yra  ženkliai brangesnė procedūra nei dantų balinimas kapomis namuose.

Dantų balinimas kapomis - pacientui padaromos spec. formelės (kapos) ir specialia medžiaga pats žmogus, apmokytas gydytojo, atlieka balinimą namuose 10 - 14 naktų. Dantų balinimo gelis įšvirškiamas į kapą, uždedama ant dantų. Aktyvus komponentas - karbamido peroksidas skyla, deguonis patenka į emalį ir skaido spalvotus junginius. Danties struktūra nesikeičia, tik šviesėja. Dantų balinimas kapomis nebalina plombų bei protezuotų dantų.

Ofisinis dantų balinimas - Ofisinio dantų balinimo metu dantenos padengiamos specialia apsaugine medžiaga, ant dantų užtepamas balinimo gelis ir aktyvinama diodine šviesa, kuri pasiekia giliuosius danties sluoksnius ir juos nubalina.
Dantų balinimo procedūros pabaigoje dantys padengiami nujautrinančiu geliu, nes po balinimo procedūrų dantys gali būti jautresni, tačiau per keletą dienų jautrumas išnyksta. Dantys tampa netgi keliais atspalviais baltesni, tai priklauso nuo danties struktūros. Rezultatas matomas po pirmo balinimo, priklausomai nuo dantų spalvos ir pažeidimo.

Paprastai peroksidas efektyviai pašviesina dantis, tačiau stebuklingų balinimo būdų, kurie visiems užgarantuotų sniego baltumo dantis, nėra. Dantų balinimo efektas visada būna individualus. Tai priklauso nuo danties struktūros, emalio storio, pigmento rūšies. Pasitaiko atvejų, kai dantis balinimui pasiduoda sunkiai.

Negalima balinti dantų su nusidėvėjusiu emaliu, esant dantenų uždegimui, periodontitui. Šią procedūrą rekomenduojama atidėti nėščiosioms, maitinančioms moterims, asmenims iki 18 metų. Reikia žinoti, kad plombos, vainikėliai nebala, tad po balinimo gali tekti keisti arba koreguoti.